Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Zanim jednak ruszymy na podbój świata warto szlifować języki obce. Wspaniałą okazją do doskonalenia takich umiejętności był obchodzony 26 wrzesnia Europejski Dzień Języków. W PSP w Augustowie rozbrzmial nie tylko angielski czy niemiecki lecz także włoski, ukraiński, francuski czy hiszpański. Podczas spotkania wszyscy mieli okazję łamać swoje jezyki w bezpośredniej wymowie, np. podczas nauki liczenia czy przedstawienia się. Zarówno starsi jak i najmłodsi uczniowie mogli wykazać się wiedzą w quizach, grach i zagadkach. Spotkanie było także doskonałą okazją do poznania kultury i ciekawostek na temat poszczególnych państw. Największą popularnością cieszyła się degustacja charakterystycznych dań wywodzących się z zaprezentowanych krajów. Uczniowie pod czujnym okiem p. Ewy Piekarskiej, stanęli na wysokości zadania. Zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności językowych, bo chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto.
Archiwum Aktualności
Europejski Dzień Języków
- 22
"Moje emocje"
- 5
Emocje trzeba wyrażać. Czasem jednak przychodzi to z trudem. Młody człowiek uczy się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje, jednak nie zawsze potrafi znaleźć właściwy i społecznie akceptowany kanał ujścia zarówno uczuć przyjemnych, jak i nieprzyjemnych.
26 września w naszej szkole odbyły się warsztaty klas 0 - III „Moje emocje”. Na zajęciach była przedstawiona bajka „Myszka” Doroty Gellner. Dzieci słuchały czytanego wrażeniowo tekstu. W zależności od grupy wiekowej można było bajkę przeczytać z różnymi emocjami albo przerywać czytanie, a wtedy dzieci z uczuciem dopowiadają ostatnie usłyszane słowo, np. „Kiedy myszka się złości (dzieci dopowiadają „złości”), patrzcie – złości się cała! (dzieci: „cała”), a złość myszki jest wielka (dzieci: „wielka”), chociaż myszka jest mała (dzieci: „mała”)”. Ważne, by dzieci cały czas obcowały z ilustracjami.Następnie na kartach pracy dzieci miały wyrazić swoje emocje poprzez rysunek, a potem wyrazić kolorami swoje emocje na „kubku emocji”. Wszystkie prace zostały umieszczone na tablicy i omówione.
W ten sposób wytwarza się klimat zaufania, cementuje więź i postawę akceptacji, zaspokajana jest potrzeba bezpieczeństwa.
Rodzina Ulmów
10 września 2023 r. nastąpiła beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej. Z okazji tego wydarzenia w naszej szkole w ubiegły piątek odbyła się akademia poświęcona bohaterskiej postawie i męczeńskiej śmierci tej rodziny.
Był to ważny czas na zadumę nad sobą i próbę odpowiedzi na pytanie, jak każdy z nas zachowałby się w równie trudnej sytuacji. Na co dzień i w chwili próby na pewno należy zachować się przyzwoicie. Chociaż:,,Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono..." jak napisała Wisława Szymborska.
2
Dzień Przedszkolaka
- 18
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto corocznie celebrowane w naszej szkole, dlatego 20 września na najmłodszych uczniów PSP w Augustowie już od rana czekało moc atrakcji. Przedszkolaki doskonale wykonały szereg zadań podczas wędrówki przez Stumilowy Las. Były życzliwe, uczynne i pomocne, a bajkowe postaci, którym maluchy udzieliły pomocy, nagrodziły je amuletami. U kresu podróży każdy przedszkolak otrzymał odznakę i małe co nieco.
Tego dnia nie zabrakło również radosnych zabaw w szkolnym ogrodzie.
Nasze Przedszkolaki to prawdziwe zuchy. Jesteśmy z nich dumni i życzymy im samych słonecznych dni.
Dzień Kropki
- 18
Mała, niepozorna, zwykła... Kropka. Znak, który w swej prostocie jest idealny i jak się okazuje niezwykle ważny. 15 września cała społeczność PSP w Augustowie świętowała Dzień Kropki. Poznaliśmy historię małej Vashti i razem z nią rozpoznawaliśmy swoje mocne strony i budowaliśmy własną wiarę we własne możliwości.
Odkryliśmy wagę kropki w różnych dziedzinach nauki. Udało nam sie ustalić, ze kropka jest niezastąpiona zarówno w języku polskim, matematyce, geografii jak i w świecie przyrody, a najbardziej spodobało nam się jej wykorzystanie podczas zabaw ruchowych. Zapraszamy do obejrzenia naszej kropkowej fotorelacji.
30 Akcja „Sprzątanie świata”
- 7
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.
To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września setki tysięcy wolontariuszy: młodzież, dorośli – wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzą działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.
Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w Akcji. Wszyscy obejrzeli prezentację przedstawioną przez p. Karola Śmietankę poświęconą rodzajom odpadów, ich segregacji, wpływowi na życie nasze i całej planety.
Szczególnie zwrócono uwagę na zmianę naszych nawyków i zachowań w celu ograniczenia powstawania odpadów i zmniejszenia ich negatywnych skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Następnie starsi uczniowie rozpoczęli zmagania ze śmieciami porzuconymi na terenie wsi. Młodsi patrolowali teren szkoły i jaj najbliższe otoczenie.
Efekt naszych „zbiorów” przewyższył niestety nasze przewidywania☹
Postarajmy się WSZYSCY, aby w przyszłym roku worki na śmieci młodych wolontariuszy pozostały puste.
„Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś, żeby jutro dobrze żyć!’’
Dzień Pierwszej Pomocy
- 16
11 września to data, która na stałe wpisała się w kalendarz PSP w Augustowie. To właśnie dziś w Dniu Pierwszej Pomocy pod czujnym i eksperckim okiem Druhów z OSP Pionki doskonaliliśmy swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były prezentacją multimedialną, która pozwoliła najmłodszym uczniom usystematyzować dotychczasową wiedzę.
Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym gościom na czele z Panem Danielem Kupisem za wartościowe spotkanie.
Narodowe Czytanie 2023
- 4PSP w Augustowie włączyła się do akcji Narodowego Czytania 2023. Wydarzenie, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, w naszej szkole odbyło się w przeddzień tradycyjnych obchodów w warszawskim Ogrodzie Saskim. Uczniowie odczytali wybrane fragmenty „Nad Niemnem”, w większości nawiązujące do powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Wychowawcy klas młodszych przygotowali karty pracy, dotyczące fragmentu książki przedstawionego na zakończenie - o historii Jana i Cecylii. Klasy V i VI dodatkowo na lekcjach j. polskiego wykonały ilustracje do lektury.Szkoła otrzymała podziękowanie z Kancelarii Prezydenta i okolicznościową pieczęć, dzięki czemu wszyscy zebrani otrzymali pamiątkową karteczkę z odbitą pieczątką.