• Pamiętamy...

          • Niebawem uroczystość Wszystkich Świętych - dzień, w którym w naszym kraju odwiedza się groby bliskich. Zwyczaj ten obejmuje również 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny. Korzystając z wolnego czasu, rodziny podróżują (czasem na znaczne odległości), aby zapalić znicze na grobach, odmówić krótką modlitwę lub po prostu powspominać tych, których już nie ma.

            Uczniowie naszej szkoły każdego roku wyruszają do pobliskiego lasu, gdzie znajdują się mogiły żołnierskie z okresu I wojny światowej. Podobnie było dzisiaj. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Dokładnie usunęliśmy z mogił suche liście, zapaliliśmy znicze i położyliśmy skromne wiązanki. Na zakończenie odmówiliśmy krótką modlitwę.

            Odwiedzając groby naszych bliskich, zapalmy świeczkę, połóżmy gałązkę na zapomnianej mogile. Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła, a mogiły zarosły.

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • Kształcą, uczą, rozwijają. Podróże małe i duże. Wszyscy o nich marzymy, a od czasu do czasu marzenia się spełniają.

            Dzisiaj uczniowie naszej szkoły zrealizowali marzenie o podróży do Argentyny. Na drugi koniec świata przeniósł nas nasz gość, pan Mateusz Chołody- podróżnik i pasjonat, który z ogromnym zaangażowaniem przeprowadził nas najciekawszymi szlakami Argentyny. Mieliśmy niepowtarzalną okazję bezpośrednio dotknąć smaków, tradycji i kultury tego kraju. Ta wizyta była dla nas niesamowitą lekcją geografii, przyrody, historii, sportu i wychowania. We wszystkich wywołała lawinę pozytywnych emocji.

            Jeszcze raz gorąco dziękujemy naszemu gościowi i zapraszamy ponownie do Augustowa.

          • Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia

          • Dzień Papieski, jak co roku w naszej szkole, był okazją do przypomnienia i uczczenia pamięci Św. Jana Pawła II. Z okazji obchodów XXIII Dnia Papieskiego i 45 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, 26 października 2023 r. uczniowie klasy V, VI, VII, VIII, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia".

            Jan Paweł II mimo trudnych doświadczeń, których w Jego życiu nie brakowało, potrafił nieść nadzieję, utwierdzać wiarę, zarówno wśród starszych, jak i wśród dzieci i młodzieży. Dostrzegał każdego człowieka i nad każdym pochylał się z miłością. Program artystyczny przybliżył zebranym postać, twórczość oraz słowa Wielkiego naszego Rodaka. Nie mogło zabraknąć Jego ulubionych pieśni oraz utworów napisanych o Naszym Papieżu Polaku. Prezentacje multimedialne wykorzystane podczas uroczystości pozwoliły zgromadzonym przypomnieć dokonania naszego Ojca Świętego oraz wydarzenia związane z Jego pontyfikatem. Uwieńczeniem występu było wspólne odśpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni oazowej Ojca Świętego.

            Mając w pamięci tę wielką i piękną Postać oraz to, czego nauczał, możemy iść dalej z nadzieją przez życie, bo przecież jest z nami Święty Jan Paweł II.

            Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała ks. Grzegorzowi i uczniom za przygotowanie programu.

          • Jestem bezpieczny

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościliśmy sierżanta Adriana Łysakowskiego. Pan policjant nie tylko przybliżył nam charakterystykę swojej pracy, ale przede wszystkim utrwalał z nami podstawowe zasady bezpieczeństwa.

            Pod czujnym okiem naszego gościa trenowaliśmy właściwe zachowania w trudnych sytuacjach, które mogą nam się przydarzyć w drodze do szkoły i nie tylko. Wspólnie przypomnieliśmy sobie numery alarmowe i podstawowe znaki drogowe. Dzieci wykazały się ogromną aktywnością i wiedzą, czym zyskały wielkie uznanie pana sierżanta.

            Dziękujemy panu policjantowi Adrianowi Łysakowskiemu za przybliżenie pracy policjanta i garść niezbędnych informacji.

          • Dzień Chleba

          • Chleb jest nieodłącznym elementem życia codziennego i kultury różnych grup społecznych na całym świecie. Jest nie tylko podstawowym pokarmem, ale również symbolem tradycji, tożsamości i wiary człowieka.

            16 października z inicjatywy wiceprezesa Międzynarodowego Związku Piekarzy i Cukierników obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Z tej okazji najmłodsi uczniowie PSP w Augustowie zgłębiali tajniki powstawania chleba i tradycji z nim związanych. Poznawaliśmy historię chleba na przestrzeni wieków, proces jego wytwarzania od ziarenka do bochenka, zawody związane z powstawaniem pieczywa oraz tradycje świeckie i religijne, których nierozerwalnym elementem jest chleb. Rozróżnialiśmy zboża i rośliny, z których pozyskiwane są mąki do wypieku pieczywa, obserwowaliśmy różnice między nimi.

            Tego dnia sami upiekliśmy chleb i to nie jeden, a dwa, na różne sposoby. Jeden tradycyjną, a drugi bardziej innowacyjną metodą. Chlebki udały się znakomicie, zjedliśmy je wspólnie z wielkim apetytem. Dzisiejszy dzień był wyśmienitą lekcją historii i szacunku.

          • Ślubowanie klasy I

          • 13 października w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Augustowie zostali zaprzysiężeni: Nikola Błazik, Antoni Cybulski, Filip Gadecki, Jan Hernik, Oliwier Kalbarczyk, Łukasz Miklinski i Andrii Mokhov.

            Uczniowie zaprezentowali się w krótkiej inscenizacji, udowadniając, że posiadają już umiejętności, wiedzę i wartości, które nadal jednak chcą szlifować pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców.

            Korzystając ze wspólnego spotkania Samorządu Uczniowski przygotował niespodziankę dla wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nie zabrakło ciepłych słów uznania i podziękowań zarówno tych recytowanych jak i wyśpiewanych.

          • Dzień Drzewa

          • 10 października w PSP w Augustowie świętowaliśmy Dzień Drzewa. Nasi uczniowie doceniają wszystkie wartości większych i mniejszych drzew, które są schronieniem dla zwierząt, produkują życiodajny tlen, pomagają się zrelaksować. Dzieci chętnie doświadczały walorów estetycznych drzew zarówno iglastych, liściastych jak i owocowych. Sprawdzały i porównywały strukturę kory, fakturę, kolory liści i darów z poszczególnych drzew, zapach igieł i gałązek. Wszystkim polecamy korzystanie ze skarbu natury jakimi są drzewa.

            Dzień Drzewa był okazją do podjęcia prac w naszym ogródeczku. Na grządkach pojawiły się poziomki. Nasi mali ogrodnicy nie szczędzili energii na ich sadzenie.

          • Czyste powietrze - jak, po co i dlaczego?

          • Dbałość o czyste powietrze to sprawa nas wszystkich.

            Ważnym elementem jest przybliżenie tego tematu już najmłodszym dzieciom tak, aby na trwale „zadomowił się” on w ich świadomości.

            Dlatego też w ramach projektu  „Czyste powietrze – jak, po co i dlaczego?” współfinansowanego przez Samorządu Województwa Mazowieckiego przeprowadzono zajęcia w klasach 0-III naszej szkoły.

            Dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat powietrza i jego właściwości podczas zabaw badawczych, obserwacji. Zostały wprowadzone w tematykę zanieczyszczenia powietrza – przyczyn powstawania smogu oraz sposobów przeciwdziałania zanieczyszczeniom. Wiedzą, że można mierzyć jakość powietrza i po co się to robi. Rozumieją, jak zadbać o swoje zdrowie w kontekście jakości powietrza.

          • Dzień Chłopaka

          • Dzień Chłopaka, jak co roku wywołał w naszej szkole niezwykłe poruszenie. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego zorganizowały imprezę dla wszystkich chłopców. Były zabawy przy muzyce, gry i zawody z nagrodami. Nie zabrakło słodkich przekąsek i prezentów, spośród których największą radość sprawiły kupony pomagające na sprawdzianach.

            Wszystkim naszym chłopcom życzymy wspaniałych ocen i samych sukcesów.

          • "Drewno - materiał doskonały"

          • Lekcje plenerowe to jedna z najbardziej lubianych przez nas form pracy. W ubiegły czwartek uczniowie i kadra PSP w Augustowie mieli okazję skorzystać nie tylko z wiedzy, doświadczenia i życzliwości pracowników Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach, ale również bezpośrednio obserwować i poznawać pracę artystów rzemieślników - rzeźbiarzy, uczestniczyliśmy bowiem w warsztatach rzeźbiarskich „Drewno – materiał doskonały”.

            Warunki otaczającej nas przyrody zaostrzyły apetyt na wiedzę. Pytaniom w kierunku specjalistów nie było końca. Artyści chętnie dzielili się doświadczeniem i swoimi przeżyciami. Staliśmy się naocznymi świadkami procesu rzeźbienia. Anioł stworzony w naszej obecności przez pana Edmunda Szpanowskiego został nam podarowany i znalazł już miejsce w naszej szkole. Dzięki Pani Natalii Zawodnik-Borkowskiej uczniowie uświadomili sobie, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa drewno.

            Tego dnia nie zabrakło również zabaw ruchowych, zdrowej rywalizacji i pysznych kiełbasek z ogniska.