• Warsztaty bożonarodzeniowe

• Historia świątecznego drzewka ewoluowała na przestrzeni wieków. Mimo zachodzących zmian, nieprzerwanie trwa i rozwija się tradycja dekorowania domów z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Staropolskim obyczajem w PSP w Augustowie przystąpiliśmy do świątecznych przygotowań, które rozpoczęły warsztaty bożonarodzeniowe. W tym radosnym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-III wraz z członkami rodzin oraz wychowawcy klas. W sali zazieleniło się, rozbłysło i zapachniało świerkowymi i jodłowymi wonnościami. W zimowej scenerii przy dźwiękach kolęd powstały piękne stroiki, które wprowadziły nas w magiczny nastrój. Ten wspólnie spędzony czas pozwolił zatrzymać się w pędzie przedświątecznych obowiązków i dostrzec prawdziwą istotę świąt, którą są chwile z bliskimi.

• Ptasia stołówka

• Już pod koniec listopada pojawiły się duże opady śniegu oraz mróz.

W takiej sytuacji uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akcję dokarmiania ptaków. Codzienne dyżury podjęła klasa VII i VIII. Młodsze dzieci również dbają o skrzydlatych przyjaciół. Z okien swoich sal z zaciekawieniem obserwują gości szkolnego karmnika. Powstają przy tej okazji zdjęcia ptaków, które możemy później dokładnie oglądać na dużym ekranie.

W zaopatrzeniu naszej ptasiej stołówki otrzymaliśmy dużą pomoc od Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach. Pan Artur Mazur i pani Natalia Zawodnik - Borkowska dostarczyli nam kule tłuszczowe, które bardzo smakują naszym zimowym gościom. Dostaliśmy również plakaty „Jak mądrze dokarmiać ptaki” oraz piękne kolorowanki dla najmłodszych. Serdecznie dziękujemy za istotne wsparcie naszych poczynań.

• Mikołajki 2023

• Mikołajki to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni.

W tym roku nasi uczniowie świętowali go w kinie Helios. Starsi obejrzeli film „Wonka”, a młodsi „Trolle 3”. Dodatkową atrakcją dla uczniów klas O-III był dojazd do Radomia oraz powrót pociągiem. Dzieci uczyły się, jak należy zachować się w środkach komunikacji publicznej i jak korzystać z dworca kolejowego. Obejrzały pięknie odrestaurowany, niemal stuletni dworzec Pionki Główne. Na dworcu w Radomiu zostaliśmy zaproszeni do działającego tam Centrum Informacji Turystycznej. Uczniowie dowiedzieli się, czemu służy ta instytucja, jakie są atrakcje dla dzieci i młodzieży w naszym mieście powiatowym. Mogli też zakupić pamiątki reklamujące nasz region.

Uczniowie klas V-VIII w drodze powrotnej wstąpili do McDonalda.

To był dzień pełen wrażeń, szczególnie dla młodszych dzieci, które po raz pierwszy jechały pociągiem i chyba bardzo im się to spodobało.

• Andrzejki

• Katarzynki (24 listopada) i andrzejki (29 listopada) – były to wieczory wróżb poświęconych miłości i małżeństwu. Podczas pierwszego kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona, a drugiego - panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Katarzynki, jako dzień wróżb wyłącznie chłopców, odeszły prawie w zapomnienie. Pozostały andrzejki, będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców.

Czwartek w naszej szkole również przebiegał  pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce czarów i magii.

Każdy z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne kwiatki z nazwami zawodów przyszłości, analizował kształty powstałe z lanego wosku, przekładał buty w wyścigu do progu, wachlarz wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.