W związku z tragiczna sytuacja na południu naszego kraju i ogłoszeniem klęski żywiołowej nasza szkoła pragnie przyłączyć się do zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla powodzian. Zbieramy : WODĘ, SUCHĄ ŻYWNOŚĆ, ŚRODKI CHEMICZNE, ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ, RĘKAWICE, KALOSZE RÓŻNE ROZMIARY, ŁOPATY, SZCZOTKI, AGREGATY, LATARKI, OSUSZACZE Jako społeczność szkolna, szczególnie gorąco zachęcamy do zbiórki artykułów dziecięcych i szkolnych/ biurowych. Pamiętajmy, że setki dzieci straciły swoje pierwsze kredki, ulubione flamastry czy nowy plecak. Wszystkie zebrane artykuły zostaną przekazane do Urzędu Gminy w Pionkach. Zapełnijmy TIRA
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
POMOC DLA POWODZIAN
Sprzątanie Świata
- 6
Wszechobecne śmieci, piętrzące się góry odpadow i wszedobylski plastik to niestety znaki współczesnego świata. Na szczęście coraz większe grupy ludzi podejmują aktywną walkę o dobrostan naszej Planety. Od 30 lat w trzeci weekend września angażujemy się w działania z zakresu walki ze śmieciami. Tegoroczne haslo " Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku" zachęciło społeczność naszej szkoły do wspólnej akcji sprzątania naszej okolicy, którą poprzedziła cenna lekcja "nieśmiecenia", którą poprowadził p. Karol Śmietanka. Pamiętajmy, że los naszej Planety to nasza wspólną sprawą, dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w akcji sprzatania świata już w najbliższy weekend.
#Talenciaki
Zbieramy Talenciaki- zapraszamy wszystkich do zbierania razem z nami Talenciaki można przynosić do szkoły lub przesłać kod pod linkiem:
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
- 14
Codzienność pisze nam nieoczekiwane scenariusze. Na wiele z nich jednak możemy się dobrze przygotować. Umiejętność pomagania w sytuacji zagrożenia zdrowia i/ lub życia to nieoceniony skarb. Z okazji Swiatowego Dnia Pierwszej Pomocy cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniu pod czujnym okiem Szkolnej Grupy Medycznej z I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Młodzież, w tym również absolwenci naszej PSP w Augustowie, wraz z opiekunem grupy uczyli i przypominali nam zasady udzielania pierwszej pomocy w różnorodnych sytuacjach zagrożenia, przeprowadzili symulację rozmowy alarmowej, zaprezentowali praktyczne dzialania i procedury w poszczególnych sytuacjach. Bardzo dziękujemy Szkolnej Grupie Medycznej z I LO w Kozienicach za wartościowe szkolenie, wszystkie rady i serdeczność.
Narodowe Czytanie: „Kordian” J. Słowackiego
Kolejny już raz wszyscy uczniowie PSP w Augustowie wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Czytali wybrane fragmenty ,,Kordiana" Juliusza Słowackiego. Trudna lektura została wybrana na 2024r. Jednak dramat Słowackiego od wielu pokoleń wywierał wpływ na postawy młodych Polaków. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a Powstańcy właśnie wychowali się na ,,Kordianie" i potrafili walczyć o wolną Polskę z pełnym poświęceniem, do samego końca. Narodowe Czytanie ma niezwykły walor międzypokoleniowy. W naszej szkole również to było widoczne, gdyż wszyscy wzięli udział w akcji - nawet przedszkolaki, uczniowie kl. I - VIII i dorośli.Uczestnikom zostały rozdane pamiątkowe karteczki z odbitą pieczęcią, którą szkoła otrzymała za udział w akcji Narodowego Czytania 2024.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Czas beztrosich wakacji minął bezpowrotnie. Podobnie jak w tysiacach szkół w naszym kraju, tak i naszej społeczności szkolnej pierwszy wrześniowy dzwonek oznajmił rozpoczecie nowego roku szkolnego. Po uroczystej mszy świętej wszyscy udaliśmy się do naszej szkoły, gdzie po wzniosłym przywitaniu przez Panią dyrektor nastąpiły długo wyczekiwane spotkania z rowiesnikami i wychowawcami. Wszystkim naszym uczniom życzymy aby ten rok szkolny przyniósł im radosc, zadowolenie i spełnienie postawionych sobie celow, rodzicom i nauczycielom zaś wytrwałości i pasji do stawiania i realizacji edukacyjnych wyzwań.
AKTUALIZACJA KONTA W DZIENNIKU VULCAN
Wraz z nowym rokiem szkolnym została zaktualizowana platforma dziennika elektronicznego. Aby była dalsza możliwość korzystania z niego przez rodziców i uczniów niezbędna jest aktualizacja kont. Poniżej link do strony pomocy Vulcan.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Nasze uczennice laureatkami Konkursów
- 10
Okazuje się, że czas tuż po zakończeniu roku szkolnego jest najdogodniejszy do odbioru nagród. Tak się stało w przypadku dwóch konkursów historycznych, w których wzięła udział nasza młodzież. 22 czerwca 2024 r. podczas pikniku historycznego w Jedlni przekazano nagrodę i dyplom Roksanie Sztyber z klasy siódmej za zajęcie II miejsca w międzyszkolnym konkursie wiedzy pod hasłem ,,80. rocznica Akcji BURZA" przeprowadzonym w PSP w Jaroszkach przez Stowarzyszenie Jedlnia. Nagrody otrzymali również uczniowie klasy ósmej - Michał Majewski i Anna Mokhova. Oni także wykazali się dużą wiedzą. 24 czerwca 2024 r. swoją nagrodę na uroczystej gali w Lublinie odebrała uczennica klasy szóstej Oliwia Karpińska. Otrzymała ona wyróżnienie w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" 2024r. za pracę multimedialną - reportaż filmowy pt. ,,Niezłomny szlak". W ramach nagrody dzień wcześniej wzięła udział w zgrupowaniu laureatów i wyróżnionych, którego plan przewidywał przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, objazd po następujących miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie: obóz NKWD na Majdanku w Lublinie, grób i pomnik sierż. Józefa Franczaka ps. ,,Laluś" w Piaskach, były centralny obóz pracy/koncentracyjny w Krzesimowie, były bunkier kpt. Zdzisława Brońskiego ps. ,, Uskok" w Nowogrodzie i jego grób w Kijanach, były obóz koncentracyjny Smiersza dla 27. WDPAK w Kol. Skrobów. Po tak intesywnym dniu pełnym powagi i zadumy ulgę przyniosła kolacja przy ognisku i pokaz współczesnego wyposażenia wojskowego Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych. Wyżywienie i nocleg również zapewnili organizatorzy, czyli m.in. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Gratulujemy naszym uczniom wiedzy, chęci, wspaniałych nagród i przeżytych wrażeń!
Zakończenie roku szk. 2023/24
- 12
Piątek, 21 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie z utęsknieniem. To bowiem ostatni dzień roku szkolnego 2023/2024. Uroczystość zgromadziła uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Po mszy św. wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego oraz szkolnego,
nastąpiło przekazanie Sztandaru uczniom klas młodszych. Podczas akademii wręczono nagrody i dyplomy uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli ten rok szkolny, brali udział w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych.Pani dyrektor pogratulowała uczniom wyników, podziękowała nauczycielom i pracownikom za całoroczną pracę, rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły.
Tego dnia mury naszej szkoły opuścili kolejni absolwenci. W tym roku pożegnaliśmy uczniów klasy ósmej, z którymi wspólnie w tej szkole spotykaliśmy się przez ostatnich 9 lat. Ósmoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni p. Aleksandry Sałek przygotowali przedstawienie, w którym „z lekkim przymrużeniem oka” wspominali lata spędzone w szkole podstawowej. Podziękowali oni również nauczycielom za trud i serce, za cierpliwość i wyrozumiałość, a jako symbol wdzięczności wręczyli czekoladki.
Przyszedł również czas na inne pożegnania - pani dyrektor serdecznymi słowami podziękowała za pracę odchodzącym na emeryturę nauczycielkom: pani Elżbiecie Kołtun i pani Marzannie Grosiak. Były to chwile bardzo wzruszające dla całej społeczności szkolnej.
Wszystkim naszym uczniom oraz absolwentom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Relaks w szkole? Czemu nie!
- 16
Z pragnienia wakacji i w oczekiwaniu na nie uczniowie i nauczyciele PSP w Augustowie podjęli się realizacji projektu pt. „Szkolna strefa relaksu”. Pod koniec kwietnia w naszych głowach zaczęły kiełkować różnorodne pragnienia i pomysły na uatrakcyjnienie szkolnego ogrodu. W maju, po burzliwych konsultacjach przystąpiliśmy do realizacji naszych zamierzeń. Powstały siedziska, gry, stoliczek. Odrestaurowaliśmy hotel dla owadów i udekorowaliśmy ogród aby na progu roku szkolnego cieszyć się kolorowym przytulnym kącikiem. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanych elementów jest ogromna. Zachęcamy do korzystania z naszego dzieła, ale zwracamy się jednocześnie z prośbą o wspólne dbanie o nasz mały skrawek ogrodu.
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem
11 czerwca odbyło się spotkanie z dzielnicowym, mające na celu edukację uczniów na temat bezpiecznych wakacji. Policjant, który był odpowiedzialny za edukację w społeczności, prowadził spotkanie, omawiając różne aspekty bezpiecznych wakacji. Tematyka obejmowała bezpieczne podróżowanie, zachowanie na plaży, ochronę osobistą i cyberprzemoc. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, a policjant udzielał odpowiedzi, aby zapewnić im pełniejsze zrozumienie omawianych tematów.
Spotkanie z policją w szkole na temat bezpiecznych wakacji przyczyniło się do podniesienia świadomości uczniów na temat zagrożeń oraz odpowiednich działań zapewniających bezpieczne wakacje.
A to dla przypomnienia najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
- Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
- Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
- Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
- Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
- Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
- Nie rozmawiaj z obcymi.
- Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
- Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
- Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
- Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
- Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
- Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
- Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
- W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
- Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
- Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
- Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
- Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
- Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
- Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
- Nie rozpalaj ogniska w lesie.
- Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
- Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
"Od ziarenka do pomidora"
- 17
„Od ziarenka do...pomidora”. Pod takim hasłem wyruszyliśmy z wizytą do gospodarstwa rolnego Państwa Tomaszewskich z Augustowa.
Już od wejścia przywitali nas mili gospodarze. Pan Marek zaprezentował etapy hodowli pomidora. Przy okazji powtórzyliśmy sobie wiadomości dotyczące warunków koniecznych do spełnienia do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Wędrując po kolejnych tunelach foliowych mieliśmy okazję obserwować różne fazy rozwoju pomidorów.
Po edukacyjnym spacerze przyszedł czas na uzupełnienie kalorii. Piekliśmy kiełbaski i zajadaliśmy się pysznościami przygotowanymi przez Panią Lilianę. Zabawy podwórkowe, wyścigi na hulajnogach i rowerkach zwieńczyły naszą wizytę.
Na pożegnanie każdy z nas został obdarowany sadzonkami pomidorów do własnej hodowli. Mamy nadzieję, że wskazówki i rady z wizyty w gospodarstwie zaowocują pysznymi pomidorami na naszych własnych krzaczkach.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie oraz wspaniałą lekcję przyrody, przedsiębiorczości i ciężkiej pracy.
Wycieczka do Lasu Odkrywców
- 41
Uspokaja skołatane nerwy, odpręża, wycisza. Jest źródłem wielu cennych surowców, które człowiek wykorzystuje od setek lat. Las, bo o nim mowa, nie tylko leczy, karmi, czy daje schronienie, ale również uczy i bawi.
7 czerwca, włączając się jednocześnie w ogólnopolską akcję „Dnia Pustej Klasy”, wyruszyliśmy po przygodę do Lasu Odkrywców.
Nieoczywiste tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe, labirynty, trampoliny, warsztaty plastyczne to i tak nie wszystkie atrakcje, jakie czekały nas w tym magicznym miejscu. Ścieżki dydaktyczne i garść ciekawostek na temat leśnego życia i mieszkańców lasu dopełniły nasz pobyt do 100% .
Największą atrakcją jednak okazała się strefa wodna z błotną kuchnią. Szaleństwu nie było końca. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Wszystkim serdecznie polecamy "Las Odkrywców".
Festyn Rodzinny
- 25
"W czasie deszczu dzieci się nudzą..."- o nie! Z pewnością nie w Augustowie! Udowodniliśmy to wszyscy 1 czerwca podczas Festynu Rodzinnego. Ulewny deszcz nie przeszkodził nam dać pięknego występu dla Mamy i Taty oraz nie zepsuł dobrego nastroju i zabawy, a wręcz stał się pretekstem do niecodziennych aktywności. Brodzenie w kałużach, zjazdy z mokrej zjeżdżalni, ślizgi do wody, taniec w deszczu to tylko nieliczne atrakcje naszego festynu. Podczas schronienia w czasie ulewy w namiotach spod rąk samej Pani dyrektor, nauczycieli i pracowników powstawały magiczne warkoczykowe fryzury. Ten dzień z pewnością zapisze się na długo w naszej pamięci.
Wycieczka do Opatowa i Sandomierza
- 20
Uczniowie kl. V-VIII uczestniczyli 28 maja 2024 r. w wycieczce do Opatowa i Sandomierza. Wzięli udział w warsztatach w opatowskiej Krówkarence i poznali recepturę produkcji pysznych krówek. Nauczyli się też i wypraktykowali, jak zawijać pokrojony produkt. Otrzymali w prezencie samodzielnie zawinięte i opakowane krówki opatowskie. Wizytę zakończył poczęstunek w postaci herbaty i pączka w polewie o smaku toffi.
Sandomierz uczniowie zwiedzali z panią przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała o historii tego pięknego miasta. Miło było pospacerować Wąwozem Królowej Jadwigi i podziemną trasą turystyczną w ten gorący dzień. Dużą atrakcją była też Brama Opatowska, taras widokowy, ratusz, spacer po Rynku i uliczkami Starego Miasta oraz Muzeum Ojca Mateusza ze znakomitymi figurami woskowymi.
Miejmy nadzieję, że wszystkim się podobało i z niecierpliwością będą czekać na kolejne wyciecz
Druk 3D w naszej szkole
- 12
W bieżącym roku szkolnym nadal korzystamy z narzędzi pozyskanych w ramach Ministerialnego Programu „Laboratoria Przyszłości”. Na lekcjach informatyki, techniki i innych zajęciach dodatkowych uczniowie zgłębiali tajniki obsługi drukarki 3D. Zostali zapoznani z jej budową, zdobywali wiedzę na temat tego, jak kalibrować urządzenie, jak zakładać, wprowadzać czy wymieniać filament oraz jak poziomować stół. Po zapoznaniu z drukarką i oprogramowaniem uczniowie podjęli praktyczne działania z drukarką w roli głównej i przystąpili do tworzenia projektów. Drukowane były gotowe projekty dołączone do drukarki, a także te pozyskane z Internetu. Uczniowie projektowali w aplikacji Tinkercar swoje zamysły, które następnie drukowali. Młodzież wyzwalała swoją kreatywność, ćwiczyła skupienie i precyzję w tworzeniu rożnorodnych koncepcji. Pomysłów było wiele, powstawały medale, wizytówki, breloczki, zawieszki, meble i różne stwory. Z okazji Świąt Wielkanocnych drukowaliśmy pisanki, króliczki i kurczaczki do stroików świątecznych. Na Święta Majowe ze strony gov.pl zostal pobrany i wydrukowany projekt orła. Zajęcia z drukarką 3D budziły ogromne zainteresowanie i cieszyły się niezwykłą popularnością w całej społeczności szkolnej.
Dzień truskawki
- 20
Są symbolem lata, słońca i zbliżających się wakacji. Piękne, czerwone, pachnące, słodkie i soczyste truskawki z roku na rok zyskują tylko na swojej popularnosci. Za ich przyczyną można wyczarować mnóstwo pyszności, które zadowolą najwybitniejszych smakoszy. 27 maja uczniowie klas I i "0" PSP w Augustowie wzięli na warsztat te smakowite owoce. Poznaliśmy ich historię, która jak się okazało sięga ponad 2000 lat!; zgłębiliśmy wszelkie walory począwszy od tych estetycznych aż po zdrowotne; sprawdziliśmy jak zbudowany jest krzaczek truskawki, a kilka nawet zasadziliśmy w naszym szkolnym ogródku; poznaliśmy wiele ciekawostek i cennych informacji o truskawkach, np. że jako jedyny owoc mają nasiona na zewnątrz. Nie zabraklo truskawkowych prac plastycznych, łamigłówek, piosenek i oczywiście truskawkowego poczęstunku. Kompot, galaretki, desery, ciasto, truskawki w czekoladzie, koktajle czy naleśniki z dżemem truskowakowym ropieszczały nasze podniebienia. Jedzmy truskawki na zdrowie!
VI Festiwalu Piosenki Turystycznej
22 maja 2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Festiwalu Piosenki Turystycznej, którego organizatorem był OPP „ Ogródek Jordanowski” w Kozienicach. Szkołę reprezentowały dwa zespoły oraz jeden duet w składzie:
- Dziewczyny z kl. V-VII w składzie: Brodowska Natasza, Jankowska Maja, Stój Lena, Waniek Michalina, Sztyber Roksana
- Chłopcy z kl. V-VI w składzie: Cybulski Franciszek, Kalbarczyk Oskar, Koniarczyk Gabriel, Maciąg Aleks,
-Duet : Barbara Fila i Klaudia Balcerzak
Wśród zwycięzców znalazł się duet:
III miejsce- Fila Barbara, Klaudia Balcerzak z piosenką „Stokrotka”
Wszystkie utwory były wyjątkowe i warte zapamiętania. Była to okazja aby usłyszeć wiele wspaniałych turystycznych piosenek. Klimat panujący podczas konkursu udzielił się zarówno uczestnikom, opiekunom jak i jurorom. Oprócz zmagań konkursowych dla wszystkich uczestników oraz ich opiekunów przygotowany został poczęstunek.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na konkurs, profesjonalną organizację i miłą atmosferę. Wszyscy doskonale się bawili.
Żyj dobrze
Uczniowie klas I oraz III naszej szkoły wzięli udział w tegorocznej edycji Programu #Żyj dobrze. Jego ideą jest budowanie świadomości i przypomnienie, że sami mamy wpływ na jakość naszego zdrowia i życia. Głównym celem programu jest upowszechnianie wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia. Został on osiągnięty przez naszych uczniów poprzez realizację poszczególnych zadań z zakresu pięciu obszarów tematycznych, tj. aktywności fizycznej, higieny, zdrowego żywienia, zdrowia psychicznego oraz profilaktyki, które pozwoliły nam identyfikować własne potrzeby zdrowotne, uczyły kontroli nad zdrowiem, kształtowały umiejętność podejmowania wyborów mających wpływ na nasze zdrowie, kształtowały potrzeby i kompetencje w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych. Najważniejszym celem, który udało nam się osiągnąć jest jednak zdrowie. Realizacji programu towarzyszył nie tylko ogrom wiedzy ale również wspaniała zabawa.
14